X
 04.02.2015 Култура

Кои се најдобрите филмови на сите времиња?

Потребна ви е препорака за филм? Пребарајте на интернет, погледнете на топ листите на IMDB или АFI. Меѓутоа, доколку сакате да знаете што велат различните филмски критичари, тогаш оваа листа би била вашата најдобра шанса.

 

film


Создадена од 78 филмски критичари, ова одбројување од 100 се појави во 2008 година во „Les Cahiers du Cinéma“, веројатно најпочитуваното филмско објавување кое ја трансформира не само насоката на историјата на киното, туку и популарното разбирарње на филмот.

„Ако мислите на „The Shining“ како филм на Стенли Кјубрик, а не како филм на Џек Николсон, тогаш можете да бидете дел од „Cahiers du Cinema“, вели еден од критичарите.

Филмовите кои успеаја да влезат на топ 100 листата, се очигледно избрани, како на пример „Citizen Kane“ и „Vertigo“, меѓутоа меѓу нив ќе најдете и неколку изненадувачки наслови како на пример хорор филмот од 1932 на Тод Браунинг, „Freaks“ или помалку познатите филмови како „Tokyo Story“.

Листата е неверојатно разновидна, провлекувајќи се низ неколку земји - иако првенствено водат Франција, Америка и Германија, вклучувајќи и режисери чиишто стилови вариваат.

Ви ги нудиме топ 10-те филмови, а останатиот дел од листата можете да го погледнете ТУКА.

1. Citizen Kane
2. The night of the hunter
3. The rules of the game (La Règle du jeu)
4. Sunrise
5. L'Atalante
6. M
7. Singin' in the Rain
8. Vertigo
9. Children of paradise (Les enfants du paradis)
10. The searchers
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура