X
 09.02.2015 Уметност

Најновото архитектонско ремек-дело во Сиднеј

Патот до кампусот на Факултетот за бизнис при Универзитетот за технологија во Сиднеј на Френк Гери не бил рамен и лесен. Наместо тоа, тој бил „извиткан“ и „прекршен“. Најновото архитектонско ремек-дело во Сиднеј е австралиско деби на Гери, а истото ќе биде официјално отворено на 23 февруари годинава. Зградата ја споредуваат со хартија. Тоа е затоа што нејзината надворешност изгледа токму така.


Зградата се наоѓа во близина на операта во Сиднеј. Така, туристите без проблем ќе можат да ги посетат двете згради во еден ден. Може да видиме и како течела изградбата на оваа „хартиена зграда“.Повеќе фотографии пронајдете во ГАЛЕРИЈАТА.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност