X
 03.03.2015 Наука

Oбјаснет (не и решен) еден од најкомплексните математички проблеми во светот

P наспроти NP е еден од најтешките математички проблеми на планетата. Всушност, доколку го решите овој проблем, ќе освоите милион долари. Интересно е тоа што лесно се објаснува, но невозможно е да се реши. Погледнете.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука