X
 03.05.2015 Економија

Цените на бензинот низ светот

Мислите дека плаќате многу за бензин? Бидете благодарни што не живеете во Италија или Турција.


„Best car finder“ состави мапи според бензиските цени низ земјите. Со нив може да видиме кои се најскапите држави кога станува збор за бензинот, а кои најисплатливите.

Бензинот е најскап во овие 10 земји:

1. Норвешка
2. Хонг Конг
3. Холандија
4. Италија
5. Данска
6. Израел
7. Турција
8. Велика Британија
9. Португалија
10. Грција

Најисплатливо е да се вози автобил во:

1. Венецуела
2. Либија
3. Саудиска Арабија
4. Кувајт
5. Алжир
6. Иран
7. Бахреин
8. Катар
9. Оман
10. Судан


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија