X
 06.06.2015 Живот

Зборови кои дефинитивно треба да имаат македонски еквивалент

Јазиците се развиваат и важно е научниците и речниците да бидат во чекор со оваа еволуција. На интернет се појавуваат нови зборови за работи, предмети и чувства, кои изгледаат како доста паметна комбинација.

 

zborovi


Поголемиот дел од нив се формирани преку спојување на два зборови, како што е „Brunch“ (breakfast+lunch). Ова се неколку паметно помешани англиски зборови за кои дефинитивно мора да се пронајде македонски еквивалент.

 

Линк до галеријата.


Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот