X
 07.06.2015 Технологија

Со новото ажурирање Chrome ги блокира автоматските видеo-реклами

гугл

 

Моментално, Google е најпознатиот веб пребарувач, меѓутоа ја убива батеријата и бара доста меморија. Но, Google прави значителни промени кои би можеле да помогнат во тој оддел.


Новото ажурирање кое моментално е во бета верзија, ги блокира автоматските Flash видео-реклами кога одите на веб страна. Корисниците можат да изберат дали сакаат да ја блокираат содржината од автоматско пуштање на реклами или доколку сакаат автоматско пуштање на видео од страна.

Со оваа карактеристика, Chrome Ќе ги подобри перформансите на лап топот и ќе го подобри животниот век на батеријата.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија