X
 11.06.2015 Технологија

Ова видео не може да го види секој

YouTube воведе емитување на 8К видео снимки, за кои ќе ви биде потребна одлична интернет конекција и секако, уште подобар компјутер.

 

video


После воведувањето на 5К, YouTube воведува и 8К видео снимки за сите оние кои имаат компјутер доволно силен за да можат да го гледаат видео клипот. Резолуцијата 8К е 7.680 x 4.320 пиксели, а моментално е поддржано само емитувањето на 30 frames во секунда (fps). Засега постои само една ваква снимка со која можете да го тестирате вашиот компјутер и вашата интернет конекција. 

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија