X
 18.05.2017 Култура

Ѕирнете во прекрасното подземно метро во Северна Кореја

Длабоко под земјата на Северна Кореја се наоѓа прекрасното метро во Пјонгјанг, систем со кој стотици илјади луѓе го користат секојдневно за да стигнат на работа и до нивните домови.

Метрото е 110 метри пд земјата, со што претставува едно од најдлабоките метро системи во светот. Некои од станиците се толку длабоки што можат да се користат како засолништа против бомби, заштитени со тешки врати. Еден билет за патување со метрото е доста евтин - 0.04 долари.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура