X
 21.06.2015 Образование

Дали сте попаметни од 6-годишни ученици од Хонг Конг?

Досега видовме многу математички задачи од целиот свет, меѓу кои и Сингапур, а овојпат гледаме што учат учениците во Хонг Конг.


Ова е задача од приемен тест за ученици во прво одделение. Кој е бројот на паркинг местото во кое е паркиран автомобилот? Учениците имаат 20 секунди за да го најдат одговорот.


Помош: Превртете ја сликата.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование