X
 23.06.2015 Забава

Направена најдолга пица во Италија постави нов Гинисов Светски рекорд

Италија си го обезбеди нејзиното место како главен град на пиците во светот.

 

1


Како дел од „Еxpo 2015“ во Милано, во саботата, 60 мајстори за пица се собраа заедно за да направат една огромна пица. Тие искористија 1.7 тони брашно, 1.5 тони моцарела и 2 тони доматен сос за да направат пица долга приближно 1.6 километри, односно 1 милја. Пицата била печена во 6 рерни.

Импресивната пица за која биле потребни 18 часа успеа да го сруши светскиот рекорд. Гинисовата книга на рекорди потврди дека титулата „Најдолга пица во светот“, сега ја имаат готвачите од Милано.

 

2

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава