X
 08.08.2015 Здравје

Да се разговара за абортусот

Абортусот е доста чест. На пример, во Америка секоја трета жена абортира во текот на нејзиниот животен век, меѓутоа ова прашање, кое се`уште го следат силни емоции и силно политизирана реторика во врска со тоа, остава доста мал простор за внимателна, отворена дискусија.

 

абортус


Во овој личен говор, Аспен Бејкер не ги поддржува „бранителите на правото на живот“ ниту „бранителите на избор“ меѓутоа се залага за правото на глас и улогата што слушањето и приказните може да ја имат кога се разговара за доста тешки и табу теми.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје