X
 19.08.2015 Култура

Бесплатно возење со јавен превоз за сите кои читаат книга

Каков би бил светот во кој владеат книгите? Веројатно, оние кои би читале книги би добивале бесплатни работи, на пример бесплатен јавен превоз.


Една иницијатива од Романија ни нуди поглед на овој идеален свет. Имено, од 4 до 7 јуни годинава, секој кој читал книга во автобус се возел бесплатно.


Ова било изведено во Клуж-Напока. Идејата била на Виктор Мирон, кој го убедил градоначалникот на градот да ја спроведе кампањата за промовирање на читањето.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура