X
 10.09.2015 Технологија

Дознајте што знае "Facebook" за вас со само еден тест

Знаеме дека „Фејсбук“ знае многу за нас, но колку? 


Сега постои апликација наречена „Apply magic sauce“ направена од научници од Универзитетот во Кембриџ која може да ја процени личноста на корисникот врз основа на профилот на социјалната мрежа.

Сè што треба да направите е да се логирате преку интернет на профилот.

Научниците тврдат дека алатката може да покаже каква е личноста, колку е интелигентна и да ги потврди политичките, религиозните и сексуални стремежи врз основа на профилот.

Тестот пронајдете го ОВДЕ.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија