X
 12.09.2015 Култура

Неверојатниот вештачки остров кој ги поврзува Копехаген и Малме

Овој уникатен мост ја поврзува данската престолнина Копенхаген со шведскиот град Малме. „Øresund“, дизајниран од данскиот архитект Џорџ К.С.Ротне, беше отворен на 1 јули 2000 година.

 

tunel


Мостот се протега околу 8 километри пред да се премине преку вештачки остров во тунел од 4 километри под каналот Флинт.

Местото е интересно и од биолошки и од архитектонски аспект: Ботаничката асоцијација Лунд, откри повеќе од 500 различни видови на растенија на островот, кој бил создаден од материјал од морското дно. 

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура