X
 16.09.2015 Култура

Кои се најпопуларните градови за студирање во Франција?

Излезе годишната ранг листа за најдобрите студентски градови во Франција, а најдобриот град не е Париз, кој се наоѓа на 13-то место. Ви ги нудиме најдобрите 5.

5. Рен

 

1

2


Главниот град на регионот Бретања со неговата богата истерија се протега преку два милениуми, а неговите средновековни калдмри и живата културна сцена го прават доста популарен меѓу студентите и покрај тоа што јавниот превоз се смета за доста неефикасен.

4. Бордо

 

3

4


Опсегот на врвни квалитетни универзитетски курсеви кои се нудат и домаќин на културни активности со кои располага, овој град е одличен за студентите. Лошата страна му е тоа што нема доволно спортски објекти.

3. Монпелие

 

5

6


Овој сончев град со неговите безброј барови, ресторани и клубови е број еден избор за ноќен живот. Исто така, плажите се доста блиску, па тоа дополнително го прави популарен кај студентите.

2. Гренбол

 

7

8


Алпскиот град кој во 2013 година од магазинот „Форбс“ беше  изгласан за најинвентивен град во светот, е доста популарен кај учениците поради космополитската атмосфера што ја нуди, ефикасниот транспортен систем и ексклузивните спортски објекти.

1. Тулуз

 

9


Познат како „Розевиот град“ поради розовиот камен од кој се изградени зградите, Тулуз го зазема првото место втора година по ред. Овој југозападен град е домаќин на 40.000 студенти и изобилува со култура, уметност, индустрија и архитектура.

Зошто Тулуз е толку привлечен за студентите?

„Лесен е, забавен и доста безбеден“.

„Во текот на изминатите 10 години, услугата во градот ги привлекува студентите“.

 

10


„Стариот центар на Тулуз е многу мал, а поголемиот дел од универзитетите и колеџите се лоцирани токму тука. Студентите можат да се движат од академскиот живот во социјалниот живот едноставно излегувајќи на улиците во стариот дел на градот кој е полн со кафулиња и барови“.

„Тулуз е познат по неговата безбедност. Неговата географска положба во југозападниот дел на Франција е совршена. Прекрасни временски услув и во лето и во зима“.

„Студентите можат да одат на плажа за само еден час користејќи го доста ефикасниот јавен превоз“.

„Нуди 10 ски центри кои се доста блиску“.

 

11


А ноќниот живот?

„Постојат безброј кафулиња, интернационални барови, ирски паб, ресторани кои служат регионална кујна и секако, ноќни клубови. Дискотеките се отворени од 1 часот до 6-7 часот наутро“.

„Локалната индустрија како што е „Airbus“ регрутираат и нудат пракса за студентите во Тулуз“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура