X
 21.09.2015 Култура

Сите победници на наградите "Еми"

Наградите „Еми“ дојдоа и си заминаа. Она што останува сега е разгледување на секоја ситуација на настанот одново и брза проверка на наградените. Следуваат сите победници.


Најдобар главен актер во драма - Џон Хем во „Mad men“

Најдобра главна актерка во драма - Виола Дејвис во „How to get away with murder“

Најдобар спореден актер во драма - Питер Динклејџ во „Game of thrones“

Најдобра споредна актерка во драма - Узо Адуба во „Orange is the new black“

Најдобар главен актер во комедија - Јефри Тамбор во „Transparent“

Најдобра главна актерка во комедија - Џулија Луис-Дрејфус во „Veep“

Најдобар спореден актер во комедија - Тони Хејл во „Veep“

Најдобра споредна актерка во комедија - Алисон Џени во „Mom“

Најдобар главен актер во кратка серија или филм - Ричард Џенкинс во „Olive Kitteridge“

Најдобра главна актерка во кратка серија или филм - Френсис Мекродманд во „Olive Kitteridge“

Најдобар спореден актер во кратка серија или филм - Бил Мјуреј во „Olive Kitteridge“

Најдобра споредна улога во кратка серија или филм - Реџина Кинг во „American crime“

Најдобра драма - „Game of thrones“

Најдобра комедија - „Veep“

Најдобра кратка серија - „Olive Kitteridge“

Најдобра реална програма - „The Voice“

Најдобра емисија - „The daily show with Jon Stewart“

Најдобро сценарио за емисија - „The daily show with Jon Stewart“

Најдобра режија за емисија - „The daily show with Jon Stewart“

Најдобра серија на скечови - „Inside Amy Schumer“

Најдобар телевизиски филм - „Bessie“

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура