X
 05.10.2015 Култура

Каде спијат децата бегалци?


Сирија исчезнува. Најмалку 4 милиони луѓе си заминале од земјата за време на последните години додека трае конфликтот, а иднината не изгледа светло.

Повеќе од милион од овие бегалци се деца на возраст помала од 12 години. Фотографот и новинар Магнус Венман патувал низ Европа и Средниот исток и ги фотографирал овие деца на војната додека се обидувале да одморат во страшниот свет.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура