X
 13.10.2015 Култура

Фасцинантниот живот на големиот Никола Тесла

Без Никола Тесла, многу од погодностите на современиот живот не би постоеле или пак не би биле можни.

 

 tesla


Српско-американскиот инженер и физичар имал над 300 патенти, а неговите пронајдоци помогнаа да се отвори патот за наизменичната струја, електричните мотори, радијата, флуоресцентните светла, ласерите, далечинскиот управувач и многу други.

Но, тој исто така бил доста ексцентричен човек - од неговите бизарни навики за спиење и навики за јадење до неговата љубов кон гулабите. Ви нудиме поглед во животот на еден од најфасцинантните гении во историјата на човештвото.

 

Линк до галеријата.


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура