X
 05.12.2015 Култура

Бесплатна книга за феминизмот за тинејџерите во Шведска

Шведска го прави феминизмот дел од задолжителното читање за шведските тинејџери. Нова кампања сака да стави копија од „Сите треба да сме феминисти“ на Чимаманда Нгози Адичие во рацете на секој 16-годишник во земјата.


Книгата е адаптација на популарниот ТЕД-говор од Адичие. Целта на кампањата е учениците да научат повеќе за половата еднаквост. Книгата стана позната во светот откако беше промовирана од американската пејачка Бијонсе. Делото е совршено за тинејџерите бидејќи јазикот во него е директен и едноставен.

„Феминист сум бидејќи сакам да живеам во свет кадешто на жената никогаш не ѝ се кажува дека може или не може или треба или не треба да направи нешто бидејќи е жена. Сакам да живеам во свет кадешто мажите и жените се посреќни. Кадешто не се ограничени од половите улоги. Сакам да живеам во свет кадешто мажите и жените навистина се еднакви. Затоа сум феминист.“ - Чимаманда Нгози Адичие.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура