X
 15.08.2022 Живот

Мудри цитати за кариерата што ќе ве мотивираат во работата

Голем дел од луѓето одвреме-навреме се несреќни и неисполнети на работното место. Меѓутоа, само со труд се стигнува до целта. Доколку ви е потребна инспирација за работа, еве некои цитати од славни луѓе на оваа тема.

- Oди некаде каде што те слават, а не некаде каде што едвај те толерираат - Пол Ф. Дејвис.

- Откриј што најдобро правиш и најди некој што ќе ти плаќа да го правиш тоа - Катарина Вајтхорн.

- Ако можноста не чука, направи врата - Милтон Берл.

- Иднината зависи од она што го правите денес - Махатма Ганди.

- Јас не сум производ на околностите, туку производ на своите одлуки - Маја Вест.

- Можностите не се случуваат, вие ги создавате - Стивен Ковеј.

- Иднината им припаѓа на оние што веруваат во убавината на своите соништа - Гор Видал.

- Никогаш не е доцна да бидеш она што би можел да бидеш - Стив Џобс.

- Што и да одлучиш да работиш, увери се дека тоа те прави среќен - Нелсон Мендела.

- Секогаш барам сила и самоувереност надвор, но таа е во мене. Таа е во мене цело време - Пауло Коелјо.

- Единствен начин да одбегнеш критика е ништо да не правиш, ништо да не кажуваш и да бидеш никој - Вилијам Џејмс.

- Понудена ти е ракета, не прашувај каде седиш. Само влези во неа! - Елберд Хабард.

- Умот кој станува посилен од новите искуства никогаш не може да се врати на старите димензии - Шерил Сендберг.

- Што и да работиш, биди добар во тоа - Оливер Вендел Холмс Џуниор.

Извор: Edukacija
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот