X
 15.11.2019 Технологија

Тим составен од бегалци од Сирија победи на светски натпревар за роботика

Тим составен од пет сириски бегалци победи на најголемиот светски натпревар за роботика во Дубаи со изградбата на робот за чистење на океаните.

Тимот „Хоуп“ го сочинуваат: Махер Ел Асави, Амар Кабур, Салам Ал Фарек, Јусеф Шабан и Амина Кабур, надгледуван од Јемен Алнаџар.

Натпреварот се одржа во Дубаи со 1.500 студенти од 191 земја. Ова е првпат овој настан да се случи надвор од Америка. Тимот со ученици учествуваше на пријателски натпревар помеѓу роботите. Нивната задача беше да изградат конкурентен робот што би можел да помогне во чистењето на отпадот од океаните.

- Визиите, целите и аспирациите на младите луѓе од различни земји во светот кои се натпреваруваа за да најдат решенија за глобалните предизвици даваат надеж за подобра иднина, предводена од млади луѓе кои се решени да ги подобрат животните стандарди - изјави Мохамед Ал Гергави, претседател на Извршната канцеларија на шеикот Мохамед бин Рашид Ал Мактоум.

Тимот од сириски бегалци претстави два роботи на натпреварот наречени „Робоџи“. Еден робот ги едуцира луѓето за борбите на бегалците, а другиот може да ги чисти океаните.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија