X
 18.01.2016 Култура

Последниот работен ангажман на Алан Рикман

Еден месец пред неговата смрт, актерот Алан Рикман го позајмил својот легендарен глас за својот последен проект, реклама за кампањата „Save the children“ и Советот за бегалци кој им помага на мигрантите.


Во рекламата има мала желка која јаде јагода. Во позадина, Рикман бара од гледачите да кликнат на видеото и да ги споделат бидејќи „You Tube“ ќе обезбеди повеќе пари од гледаноста за мигрантите.

Моментално, видеото има над 2 милиони и 300 илјади прегледи, од кои речиси 2 милиони се од последните неколку дена.

Алан Рикман беше најпознат по својата улога на професорот Снејп во франшизата „Хари Потер“. Тој почина изминатата недела на 69-годишна возраст. Тој боледувал од рак и починал во присуство на семејството и пријателите.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура