X
 15.02.2016 Образование

Креативен метод за учење на периодниот систем

Еден од најдобрите начини за активирање на имагинацијата на децата се боичките.


„Que interesante“ на интернет-страницата за продажба „Etsy“ се нарекува место „кадешто учењето ја сретнува уметноста“. Тие продаваат специјални боички за деца со кои се учат елементите од Периодниот систем на елементи и нивните хемиски реакции за време на боењето.


Имено, секоја од боите е боја на елементот додека гори. Така, „наместо да си помислите дека сакате зелена, ќе помислите дека сакате оган од Бариум нитрат“, велат од компанијата.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование