X
 12.03.2016 Култура

Најдобрите улоги на Драган Николиќ

Драган Николиќ, една од најголемите филмски ѕвезди од поранешна Југославија, глумеше голем број впечатливи улоги што е навистина тешко да се пребројат.

 

2


Во првата голема улога заблеска како Џими Барка, сезонскиот работник со лабилен морал кој не успева да го пронајде своето во општеството и животот. Овој филм за многу филмски критичари е еден од најдобрите филмови создадени на просторите на поранешна Југославија.

Ова се некои од неговите најкултни улоги по кои ќе го помниме секогаш.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура