X
 23.03.2016 Наука

Како би изгледало небото кога би можеле да ги видиме астероидите?

Уживајте во погледот на чудесното и бескрајно небо - прикажано на малку поинаков начин.

 

небо

 


Астероидите не се видливи со голо око, но кога би биле, не би имало некакви разлики, пред се` поради нивната големина. Имено, тие се премали за да можеме да ги забележиме.

Астрономот Скот Менли создаде интересно видео кое ни овозможува да видиме како небото би изгледало кога астероидите би биле доволно големи за да можеме да уживаме во нив.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука