X
 27.03.2016 Наука

Необичен експеримент: Како изгледаат солзите под микроскоп?

Уметникот Морис Микерс го користи своето знаење и образование во природните науки за да создаде нешто прекрасно и посебно од нешто сосема обично и секојдневно.

Микерс се занимава со фотографија, но често прави експерименални фотографии со електронски микроскоп. Последното нешто што го ставил под микроскоп се солзите.

Она што го добил како резултат е прекрасно - секоја солза изледа различно и е уникатна.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука