X
 17.04.2016 Култура

Најконтроверзните книги за 2015 година

Американското библиотекарско здружение за 2015 година ја објави листата на 10-те најконтроверзни книги.

 

книги


Рангирањето е направено врз основа на 275 предизвици, што значи „формално, писмено дело за кое била поднесена жалба од библиотека или училиште во која се бара книгата или материјалот да биде ограничен или отстранет поради содржината или соодветноста“, објавува канцеларијата на американското библиотекарско здружение за интелектуална слобода.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура