X
 21.04.2016 Наука

Животните кои ќе го надживеат човекот

Недостатокот на храна, сончева светлина или нуклеарна катастрофа може да значи крај за луѓето на оваа планета.


Меѓутоа, некои животни можеби ќе ги преживеат сите овие катастрофи. Камилата, пустинските мравки, некои видови црви, видови риби кои никогаш не замрзнуваат, „бесмртната“ медуза, па дури и бубашвабите може да преживеат катастрофа која би била причина за изумирање на човекот како вид.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука