X
 12.05.2016 Живот

Местото каде 75.000 змии се будат од зимскиот сон

На подрачјето на светски познатото живеалиште на змии Нарцис во Канада 75.000 змии излегуваат од своите скривалишта и се будат од зимскиот сон за да учествуваат во нивниот ритуал на парење.

 

змии


Огромниот број на змии може да се забележи во последната недела од април, додека во парењето учествуваат скоро 75.000 змии, а тоа се случува во втората недела од мај. После парењето змиите одат во мочуриштето каде се задржуваат во текот на летото.

Нивниот ритуал на парење се смета за еден вид на атракција која со нетрпение ја чекуваат биолозите и многу посетители на местото Нарцис. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот