X
 12.05.2016 Наука

Првата реклама за комерцијално летање во вселената

Патувањето во вселената за цивили претставува реткост во 2016, но медиумската кампања на Ричард Бренсон прави да помислиме дека тоа ќе се промени наскоро.


Компанијата „Вирџин галактик“ нуди поглед во блиската иднина, кога патувањето во вселената е одлука, не само сон.

Неодамна, компанијата објави видео во кое ја замислува иднината на вселенското патување. Амбициозната компанија помина низ некои проблеми досега, како пад на ракета во 2014, но оттогаш, компанијата се труди да спречи слични трагедии во иднина.

Во февруари, компанијата се претстави како најисплатлив испраќач на сателити, но и понуди комерцијални опции за патување во вселената. Првото промотивно видео за комерцијалните летови во вселената изгледа вака:Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука