X
 29.05.2016 Живот

На пазарот пристигнува часовникот кој ќе сакаат да го имаат сите

Минатата година британскиот дизајнер Џош Реноуф ги најавил неговите планови да го создаде „Barisieur“, комбинација од аларм часовник и кафемат кој ќе ве пробуди и ќе ве послужи со утринско жешко кафе.

 

кафе


„Користејќи ја индукцијата на греење и нерѓосувачкиот челик, овој пронајдок дава прекрасен мирис од вашето омилено кафе додека вие се будите и го започнувате денот. Пронајдокот дури има и место за складирање мелко и шеќер“, објаснува Џош Реноуф.

Сега Џош најавува дека првите нарачки за овој пронајдок можат да бидат напарвени преку „Kickstarter“. Тој се обидува да собере 555.000 долари со нивната кампања, а првите 300 аларми-кафемати ќе можат да се порачаат за пониска цена од 292 долари. 

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот