X
 11.07.2016 Технологија

Таинствено беспилотно летало лета под улиците на Лондон

Погледнете ја неверојатната снимка на беспилотното летало кое лета низ тунелот „Crossrail“ во Лондон.

 

dron


Погледот започнува високо над покривите на Лондон, поглед кој обично можат да го видат само пилотите од авионите. Потоа се спушта со нежна стапка, паѓајќи надолу додека сте на иста висина со дрвјата и зградите. А потоа, влегува во дупка која е ископана на неколку километри од прометна улица.

Потоа се впуштате во самата дупка, која води до огромен тунел, поширок од градска улица. Ова е тура во еден од најголемите инженерски проекти во светот - снимен со беспилотно летало.

 

2


Во видеото подолу, објавено од „Crossrail“ за одбележување на крајот на фазата на тунелирање на проектот, беспилотното летало прави снимки кои ретко можат да се видат.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија