X
 01.08.2016 Наука

Погледнете како изгледа Поларната светлина од вселената

Професијата астронаут нуди голем број придобивки - една од овие е прекрасното искуство на посета на вселената.

 

вселена


Освен што астронаутите секојдневно ја гледаат застрашувачката темнина на универзумот, тие имаат и прекрасен поглед на нашата планета како и на сите промени низ кои таа поминува. Една од овие промени е и Поларната светлина. Астронаутот Џеф Вилијамс, кој моментално се наоѓа на Меѓународната вселенска станица направи неверојатни сцени од овој феномен, токму од вселената.

 

Поларната светлина може да се набљудува и од Земјата, меѓутоа ваквата глетка која ја нуди вселената е навистина посебно доживување. Аурора Бореалис настанува кога струјата од жешките плами од сонцето се одбиваат во атмосферата на Земјата поради нејзините магнетни својства со што во неа се создаваат неверојатни неутрални честички. 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука