X
 07.09.2016 Забава

Духовита интернет војна помеѓу помладата и постарата генерација

„Бејби-бум“ генерацијата позната како „старци“ влезе во сериозна интернет војна со „Милениумците“ на Твитер.

 

generacii


Преку хаштагот #HowToConfuseAMillenial, генерацијата „Бејби-бум“ започна вистински предизвик - како да збуните еден просечен тинејџер? И сето тоа започна доста наивно.

Започна една шега после друга, а започнаа и да се споделуваат фотографии кои секој малку постар ќе го потсетат на младоста, додека тинејџерите немаат поима за што станува збор.

 

1

2


Се' беше духовито и забавно, додека некои од постарата генерација не започнаа со злобните коментари.

„Дајте им листа на се' што имаат право да добијат и се' што им должи светот“, напиша еден од корисниците со фотографија од целосно празна листа. Со ова корисникот сакаше да каже дека денешната младина е доста вообразена и смета дека се' треба да добие на готово.

 


 3


Секако, помладата генерација не остана подолу, па го возврати ударот.

„Дојди и помогни ми да отворам профил на Twitter.com за да можам да пишувам колку твојата генерација е лоша“, е само еден од саркастичните одговори на помладата генерација.

 

4


„Веќе сум збунет. Не знаев дека толку стари луѓе го користат Твитер“, се шегува друго момче.

 

5


Војната продолжи со доста силно темпо, и наскоро стана јасно дека, како и секоја друга војна, корист ќе добие само третата страна. Овој пат тоа е генерацијата „Х“ - луѓето родени во 70-тите и 80-тите години.

„Додека „Милениумците“ и „Бејби-бумерите“ се расправаат преку хаштаг, генерацијата „X“ продолжува тивко да владее со светот“, пишува една девојка. 

 


 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава