X
 22.11.2016 Образование

Земји кои испраќаат најмногу студенти на американските колеџи

Бројот на странски студенти на американските колеџи се зголеми во текот на изминатат адеценија, вели новиот извештај на американското Министерство за образование и култура.

 

amerika


Странските студенти во Америка порасна за 7.1% во однос на минатата година со 1.043.839 студенти во целина, од кои 5.2% се странски студенти.

Приливот на странски студенти е од витално значење на американските универзитети. Ова се земјите кои испраќаат најголем број студенти на американските колеџи. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование