X
 16.03.2020 Здравје

Како изгледаше карантинот во Вухан?

На 23 јануари целиот град Вухан во Кина беше ставен под карантин. Ова беше направено во обид да се спречи ширењето на коронавирусот низ земјата. Тоа беше еден ден пред Кинеската Нова година, ден кога многу луѓе се враќаат дома за да го прослават празникот со најблиските.

Еден документарен филм покажува како изгледал карантинот во овој град, како и работата на здравствените работници во тој период. Фото: Youtube screenshot
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје