X
 16.05.2018 Образование

Стапи во сила Законот за високо образование

Од денеска во официјална употреба е новиот Закон за високо образование. Документот стапи во сила утрово, откако излезе во денешниот број на „Службен весник“. Законот предвидува формирање на нови тела кои ќе ги мерат квалитетот и работата на високообразовните институции, повеќе надлежности се враќаат на наставно-научните совети, а слабее моќта на ректорите и на деканите.

Кога беше изгласан Законот, министерката за образование и наука Рената Дескоска нагласи дека посебен фокус е ставен на контролата на квалитетот во високото образование. Целиот Закон можете да го прeземете ТУКА.

Ова се измените кои ги носи новиот Закон за високо образование

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование