X
 16.05.2021 Живот

Како би изгледале Абрахам Линколн, Наполеон Бонапарта и други историски познати политичари денес?

Веројатно сте виделе или слушнале за многу различни начини на кои луѓето ја користат вештачката интелигенција. Веројатно сте свесни и за генераторите на слики кои обновуваат слики со импресивен број детали и создаваат целосно нов материјал.

Токму тоа го направил редит-корисникот „Еофорд“, чиј пост неодамна стана вирален. Она што тој го направил е прилично едноставно, но брилијантно: ја искористил вештачката интелигенција за да прикаже како би изгледале денес познатите историски личности.

Брилијантниот дел е што сите тие се направени да личат на денешните политичари, што целосно го менува начинот на кој ги перципираме овие познати личности.

Редит-корисникот ги прикажува Черчил, Линколн, Наполеон и други во модерно издание.

1
Винстон Черчил

2
Гај Јулиј Цезар

3
Фредерк Даглас

5
Бенџамин Френклин

5
Томас Џеферсон

5
Абрахам Линколн

6
Мао Ѕедунг

7
Наполеон Бонапарта

Извор: Bored Panda
Фото: Reddit.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот