X
 02.01.2017 Живот

Култниот знак „Hollywood“ променет без никој да забележи

холивуд

Лос Анџелес новата година ја пречека доста интересно. Без никој да забележи, некој успеал да го промени култниот знак „Hollywood“ во „Hollyweed“ - „weed“ е збор кој се користи за трева, односно марихуана.


Засега никој нема преземено одговорност, вели полицијата на Лос Анџелес. Веројатно случајот е веројатно последица откако во Калифорнија оваа година станува легално рекреативното користење на марихуаната. Како што велат луѓето, ова не е првпат. Имено, пред 41 година на 1 јануари 1976 година, кога Калифорнија го прифатила олеснувањето на некои законски одредби за користење на марихуана, студенттот Дени Фангуд, го променил знакот во „Hollyweed“, а го има променето и во „Holywood“ и „Ollywood“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот