X
 13.02.2017 Живот

Русија ѝ го враќа Сноуден на Америка како „подарок за Трамп“?


Едвард Сноуден

Од 1. август 2013 година, Едвард Сноуден е со статус на привремен руски азилант, иако секоја година азилот му се продолжува на период од година дена, каде што наоѓа заштита од американската власт. Но, овие денови проструила неверојатна информација дека Русија би можела да им го испорача Сноуден на САД?! Информативниот портал „The next web“ донесува информација според која од разузнавачките служби на САД се раширила тезата дека Русија би можела да им го предаде Сноуден за да му се суди во Америка. Наводно причината за овој неверојатен пресврт е „љубовта“ меѓу новиот претседател на САД, Трамп, и неговиот руски колега, Владимир Путин.

Адвокатот на Сноуден, Бен Визнер, за Ен-Би-Си Њуз изјавил: „не сме добиле никакви сигнали дека такво нешто е возможно, нити сме загрижени заради новите тези за евентуално испорачување“. Од друга страна, пак, портпаролот на Путиновата администрација, Дмитри Пешков, ваквите тези ги нарекол „обични бесмислици“. Нема потреба посебно да се напоменува што би значело за Сноуден враќањето во САД, особено под водство на Доналд Трамп, кој во домашните медиуми го окарактеризирал Сноуден како „шпион и предавник кој заслужува да биде погубен“.  

Доколку сепак се остварат овие прогнози, Сноуден би можел да се соочи со казна затвор во траење од 30 години заради обелоденување државни тајни и за шпионажа, а во одредени околности не се исклучува ни смртна казна.

Речиси истовремено со појавата на овие претпоставки се јавил и Сноуден кој објавил дека непобитно е докажано дека не соработувал со руските тајни служби нити им оддавал какви било тајни.    
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот