X
 06.03.2017 Култура

Хотелот со најлош поглед во светот


Графит на Бенкси

Прославениот, но сè уште непознат уметник, Бенкси, повторно ја воодушеви јавноста со својата креативност. Во Витлеем, според верувањата родното место на Исус Христос, Бенкси отвори хотел со име „Walled Off Hotel“, со поглед на Ѕидот кој ги разделува Израел и Палестина. Ѕидовите во хотелските соби се украсени со негови трудови, а сите балкони гледаат кон Ѕидот.

Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура