X
 09.06.2017 Култура

Проверете во кои градови може да патувате за малку пари

Не мора да си ја потиснувате желбата за патување ако имате мал буџет. Чудни дестинации може да бидат неверојатни, а можеби и веќе да се наоѓате во листата предложени градови за патување кои се со ниски цени.

Куала Лумпур
Фото извор: Thinkstock

Куала Лумпур е вистински избор за Вас, а и е прогласен за град со најпристапни хотелски цени.
Онлајн компанијата Campsy ги споредила цените на повеќе од 200 градови ширум светот, вклучително и цените на хотелите со една, но и оние со пет ѕвезди.

Според истражувањето, Малезија е најевтина со цени на хостели за ноќ од 7,37 евра, издавање на станови за 57 евра, а престој во хотел со пет ѕвезди од 258 евра.

Зад Куала Лумпур се наоѓа Скопје, потоа Тирана, Анталија, а Софија е на петто место на листата на најевтини градови за сместување.

Што се однесува до издавањето на становите, дефинитивно најевтин град е Скопје каде денот чини околу 32 евра.

Најскапи градови се Монте Карло, Монако, Сен Тропе, Рејкавик, Сан Франциско и Њујорк.
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура