X
 10.06.2017 Култура

Античкиот римски систем на патишта визуелизиран во стилот на модерните мапи

рим

Саша Трубецки, студент на Универзитетот во Чикаго создаде „дијаграм во стил на метро од големите римски патишта, базиран на империјата од 125 година н.е“.

Цртајќи на „ORBIS“ моделот од Стенфорд, проектот наречен „Pelagios“ ги комбинира познатите историски патишта како Виа Апија заедно со помалку познатите. Колку за претстава, Тробецки вели дека треба да одите два месеци пешки од Рим до Византија, а ако имате коњ, ќе ви биде потребен еден месец.

Доколку сакате мапата да ја погледнете во поголем формат, тоа можете да го направите ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура