X
 15.06.2017 Живот

Пораката на најдобриот ученик во Задар до власта

ученик

Едно младо момче од Задар, со неговата маица покажа што мисли за власта.

Ученикот вчера од градоначалникот ја примил наградата за најдобар ученик, а тоа го направил носејќи маица на која пишува „Illusion of democracy“ (Илузија на демократијата).

Имено, градоначалникот Божидар Лонгин заедно со неговиот заменик Симе Мршиќ и шефот на Одделот за социјална работа Иван Шуминиќ, на учениците од основните и средните училишта и Музичката школа кои на државните натпревари ги освоиле првите три места или учествувале на државните натпревари на кои нема рангирање. Иако градоначалникот изјави дека е Лонгин е горд на овие млади луѓе, не сме сигурни дека се чувствува гордо во моментот кога била направена оваа фотографија.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот