30.11.2023 Живот

Најпријателските земји во светот според изборот на читателите

Велат дека можете да патувате низ светот и никогаш да не најдете место што ќе ви посака толкаво добредојде колку сопствената татковина, но не е баш така.

Од прекрасниот народ на Ирска до познатото население на Нов Зеланд, нашата планета е дом на некои сериозно пријателски настроени земји, подготвени да ја споделат својата љубов кон земјата со вас.

Во продолжение се земјите избрани од читателите на веб-страницата „Си-ен травелер“.

9. Ирска

Со оглед на тоа што Ирска е на врвот на анкетата како најпријателска земја во Европа, а Даблин е најпријателски град во Европа и во целиот свет, јасно е дека Ирците се луѓе кои и тоа како знаат да им посакаат добредојде на странците.

8. Танзанија

Сè уште е можно да се потопите во вистинска дивина во Танзанија. Добро позната како непобедлива дестинација за сафари, не само што добивате седиште во првиот ред за да ги гледате животните на отворените рамнини на Серенгети, туку тука се и чудата на кратерот Нгоронгоро и планината Килиманџаро, највисоката планина во Африка и една од најфотографираните во светот благодарение на нејзината убавина.

7. Нов Зеланд

Новозеланѓаните се познати во светот по опуштениот, позитивен став. Домородните жители на оваа земја, познати како Маори, го нарекуваат островот свој дом околу 700 години. Тука суштинска е идејата за манаакитанга - знак на меѓусебно почитување и грижа за благосостојбата на другите.

6. Либан

Либан е место со силен и љубезен дух. Станува збор за релативно мала земја полна со инвентивни жители кои помагаат да се оживее енергичната урбана сцена со нови хотелиери, уметници и дизајнери кои помагаат да ги пречекаат посетителите.

5. Камбоџа

Ако сакате да видите некои од најспектакуларните места во Југоисточна Азија, треба да ја посетите Камбоџа. Пречекајте го изгрејсонцето над храмовите на Анкор, откријте ги беспрекорните плажи и истражете го опуштениот, пријателски град Пном Пен.

4. Боцвана

Заедниците во Боцвана се горди на својата култура, а отворената комуникација е важен дел од неа. Распространети низ пустината Калахари и делтата Окаванго, резерватите и сафарите се прилично популарни тука, со отворени тури со џипови.

3. Намибија

Сместена на југозападниот раб на Јужна Африка, Намибија е една од најпопуларните дестинации на континентот, каде што можете да престојувате по прифатлива цена. Надвор од градовите ве чека изобилство од неверојатна природа и див свет, но главниот град Виндхук вреди да се посети благодарение на одличната храна и опуштената и пријателска атмосфера.

2. Фиџи

Фиџи е познат по своето великодушно гостопримство - честопати наречен еден од најпријателските острови во светот. Составен од над 300 острови во јужниот дел на Пацификот, има кревки и прекрасни корални гребени, густи делови од џунгла, прекрасни планини, оддалечени, но пријателски села.

1. Доминика

Доминика е остров што има да понуди многу повеќе од само лежење на плажа по цел ден. Лесно е да се види зошто овој остров често се нарекува „Остров на природата“ благодарение на древните дождовни шуми, беспрекорните плажи, топлите извори, драматичното крајбрежје и шарените села.

Извор: Cntraveler.com
Фото: Instagram