X
 12.07.2017 Култура

Најголемата книжарница наречена „Градина на книгите“ се отвора во Иран

Списанието „Њусвик“ минатата недела објави дека официјални лица ја претставиле „Градината на книгите“, џиновски академски комплекс кој зафаќа околу 65.000 квадратни метри.

книжара
Фото: iranmilitaryvlog

Во овој центар има неколку кина и театри, научни сали, училници, ресторан, молитвена соба и многу литература. На покривот има парк кој е наменет за читање.

Центарот има цел да ги охрабри иранските деца да бидат активни и креативни преку современи методи и опрема.

„Отворањето на книжевната градина е голем културен настан во земјата за нашите деца да можат подобро да ја искористат оваа културна и академска можност“, изјавил градоначалникот на Техеран, Мохамед Бакер Калибаф, на отворањето.

Идејата за книжевната градина првпат се појавува во 2004 година, а изградбата завршува минатата пролет. Последните месеци организаторите ги поминале во снабдување со книги. 400.000 наслови се достапни за деца. Еден дел од центарот дури има и пониски полици, за младите полесно да можат да ги достигнат книгите.

Сепак, овој објект не си обезбеди место во Гинисовата книга на рекорди. Најголемата книжарница од 1999 е “Barnes & Noble” на Петтата авенија во Њујорк.
Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура