X
 17.07.2017 Култура

Почина режисерот Џорџ Ромеро, легендата на хорор филмовите

romero
Фото: Amy Sanchetta

Американскиот режисер Џорџ Ромеро, автор на хорор филмот „Night of the Living Dead“ кој го започнал жанрот „зомби филмови“, почина на 78 годишна возраст.

„Легендарниот американски режисер Џорџ Ромеро почина во неделата на 16 јули, додека ја слушал музиката од омилениот филм „The Quiet Man““, изјави неговиот менаџер Крис Рои.

Ромеро е автор на легендарниот серијал на таканаречените зомби филмови, а важеше за пионер во областа на овој жанр.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура