X
 18.05.2015 Култура

Книги кои не смеете да ги пропуштите овој месец

Овој месец, реалниот живот е многу попривлечен од научната фантастика, а тоа го докажуваат овие 6 книги кои претставуваат топ избор на читателите за овој месец. Од приказната за пет мажи кои движењето за човечки права го однесоа до вселената, до мемоарите на докторот чијшто сопствен живот стана најголемиот експеримент, ова се најдобрите книги за овој месец.

 

1

 

1. On the move: A life, Оливер Сакс

Само пред неколку месеци, авторот Оливер Сакс јавно ја кажа неговата дијагноза на рак во еден есеј кој истовремено е и катастрофален и инспиративен. Сакс ја дава истата мешавина на меланхолија и осветленост во оваа книга. Книгата е зрела, со фасцинантни медицински анегдоти кои ги очекуваме од Саксл.

2. We could not fail, Ричард Пол и Стивенс Мос

 

Во 1950-те и 70-те, гледањето во небото и сонувањето за вселенско патување беше привилегија. Иако Америка започна да се движи кон десегрегација, Организацијата за аеронаутика и вселена беше клуб на бели момчиња кои чуваа црни инженери, математичари и потенцијални астронаути. Книгата го раскажува животот на 10 луѓе кои се обидуваат да ги преместат границите на општеството.


3. Lesser Beasts: A Snout-to-Tail History of the Humble Pig, Марк Есиг

Есиг е историчар и новинар кој живее на планините во Северна Каролина, а во оваа книга ја открива приказната за едно прасе и сите негови улоги: животно тепано од сиромашните, деликатес кој се служи за време на празници, отпад, и жртва на потрошувачката на Америка. Не очекувајте никогаш повеќе да го гледате месото на ист начин.

4. Lord Fear: A memoir, Лукас Ман

Кога имал само 13 години, Лукас Ман го изгубил неговиот постар брат Џош кој се предозирал со хероин. Во овие негови искрени мемоари, Ман прашува за загубата и справувањето со фрустрирачката кревкост на спомените во обид да разбере човек кој длабоко го почитувал, а немал шанса да го запознае.

5. Your Band Sucks: What I Saw at Indie Rock's Failed Revolution (But Can No Longer Hear), Џон Фајн

Во овие инди рок мемоари Фајн ја брани автентичноста на нешто што го сака најмногу од се`: музичкиот жанр кој е под постојан напад од страна на измамниците. Одличен роман кој ги нуди патешествијата на бендот Bitch Magnet.

6. Gumption: Relighting the Torch of America's Freedom with America's Gutsiest Troublemakers, Ник Оферман


Оферман ги прикажува неговите омилени Американци, разновидна листа која ги вклучува основоположници, екологисти и Јоко Оно. Неизбежно, голем дел од овие херои имаат особини на независност, хумор, љубов...
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура