X
 17.03.2022 Технологија

„Нетфликс“ ќе им наплаќа на оние што ги споделуваат профилите и лозинките со други луѓе

„Нетфликс“ наскоро ќе започне тест со кој ќе им дозволи на сопствениците на примарните сметки да плаќаат дополнителен надомест за корисниците надвор од нивните домаќинства - нов обид на компанијата да се справи со незаконското споделување лозинки.

Според условите за користење на „Нетфликс“, сметката на клиентите не смее да се споделува со поединци надвор од нивното домаќинство. По неколку години „замижување“ пред ваквото однесување, компанијата лани спроведе ограничен тест што ги натера корисниците да ги внесат акредитивите на нивната сметка како начин да ги поттикнат бесплатните корисници да платат за сопствените сметки.

Сега, во претстојниот тест што ќе започне во три земји - Чиле, Костарика и Перу, „Нетфликс“ ќе им дозволи на членовите што ги споделуваат своите сметки со луѓе надвор од нивното домаќинство да го сторат тоа „лесно и безбедно, а истовремено да платат малку повеќе“, според Ченги Лонг, директор за иновации на производи во „Нетфликс“. Новите опции ќе се појават во следните неколку недели во трите земји (и може да се прошират надвор од тие пазари).

- Отсекогаш им олеснувавме на луѓето што живеат заедно да ја споделат својата сметка на „Нетфликс“, со функции како посебни профили и повеќе преноси во нашите стандардни и премиум-планови. Иако беа многу популарни, тие исто така создадоа конфузија за тоа кога и како може да се сподели „Нетфликс“. Како резултат на тоа, сметките се споделуваат помеѓу домаќинствата - што влијае врз нашата способност да инвестираме во одлични нови филмови за нашите членови - напиша Лонг.

Со функцијата „додај дополнителен член“, членовите со стандардните и премиум-плановите ќе можат да додаваат подружници за најмногу две лица со кои не живеат, со свој профил, персонализирани препораки, најавување и лозинка - за помалку од цената на посебен план на „Нетфликс“.

Како и со другите тестови што ги спроведе стримерот, нема гаранција дека опцијата за плаќање за членовите што не се домаќини ќе заврши како постојан дел од услугата.

netflix
Фото: Freepik

- Ќе работиме да ја разбереме корисноста на овие две функции за членовите во овие три земји пред да направиме промени на кое било друго место во светот - напиша Лонг во објавата.

Дополнително, „Нетфликс“ ја тестира можноста да им дозволи на претплатниците да ги префрлаат корисничките профили на нови сметки, што би им олеснило на оние што сакаат да ги користат лозинките да платат за своите планови.

На трите пазари, во текот на следните неколку недели „Нетфликс“ ќе ги извести членовите што ја споделуваат нивната сметка надвор од нивното домаќинство за новите опции. Од некој член може да биде побарано да ја потврди својата сметка само ако уред надвор од неговото домаќинство се најави на сметката; Потоа „Нетфликс“ може да побара од корисникот да го потврди најавувањето од уредот со испраќање код за потврда.

„Нетфликс“ ја заврши 2021 година со 221,8 милион претплатници низ светот. Од нив 75,2 милиони (34 отсто од вкупниот број) беа во САД и во Канада.

Извор: Variety.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија