X
 17.03.2022 Култура

Неверојатни фотографии од победниците на светскиот фотонатпревар „Сони“

Откриени се победниците на „Сони ворлд фотографи“ за 2022 година, кои опфаќаат навистина неверојатна палета на фотографски стилови и теми, од елегантно компонирани пејзажи до надреална улична фотографија.

Фотонатпреварот опфаќа четири одделни натпревари: професионални, младина, студенти и отворени. Можеби најголемиот натпревар е во категоријата отворено, кој бара најдобра слика во 10 општи категории. Отвореното натпреварување оваа година собра повеќе од 170.000 пријави.

- Креативноста и оригиналноста беа многу важни во изборот на победничката слика и беше прекрасно да се видат возбудата и радоста на фотографите - вели Хидеко Катаока, која беше на чело на жирито.

- Секоја од фотографиите во овој натпревар дава кохерентна визуелна изјава за ситуација или одредена околност на елегантен визуелен начин - додава таа.

За разлика од последните неколку години, кои беа под влијание на глобалната пандемија, на потесниот избор за 2022 година доминираат елегантни геометриски композиции и чудни апстракции.

Оваа година доминираа црно-бели фотографии во победничките записи, вклучително и снимката на Ентони Чан, која ја доби наградата за архитектура од индустриска зграда во Хонг Конг и спектакуларната фотографија на Висенте Ансола со сончогледи во шпанско поле.

Уште десетици слики се најдоа во потесниот избор во секоја категорија, создавајќи фантастичен преглед на современата фотографија во 2022 година. Во продолжение погледнете ги фотографиите.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Newatlas.com
Фото: Worldphoto.org
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура